تقسیم بندی انواع گونه های پوست

1398-06-10 0
WhatsApp-Image-2019-09-04-at-20.27.44.jpeg

افراد مختلف بسته به عواملی مثل ژنتیک، وراثت، نژاد، میزان مواجهه قبلی با آفتاب و رنگ پوست، چشم یا مو، گونه های پوستی متفاوتی دارند. از مشهورترین رده بندی ها برای رنگ پوست، معیاری است به نام فیتزپاتریک (Fitzpatrick) که در سال 1975 توسط یک پزشک متخصص پوستِ آمریکایی به نام توماس ب. فیتزپاتریک معرفی شد.

بر اساس این معیار، پوست تمامی نژادهای بشر در 6 رده (گونه) به شرح زیر قابل تقسیم بندی است:
تیپ 1: این گروه شامل افرادی است که پوست کاملا سفید داشته و موهای بور یا قرمز دارند. این گروه چشمانی آبی یا سبز دارند و در مواجهه با آفتاب، سریعاً دچار آفتاب سوختگی شده و پوستشان هیچ وقت برنزه نمی شود.
تیپ 2: این گروه نیز پوستی سفید، لطیف و روشن دارند. مانند گروه 1، موهای روشن و چشمان آبی یا سبز دارند. در مواجهه با آفتاب نیز با تاخیر بیشتری نسبت گروه 1، آفتاب سوخته شده و بصورت جزیی برنزه می شوند.
تیپ 3: دارای رنگ پوست کِرِمی بوده و رنگ مو و رنگ چشم متنوع دارند. در مواجهه با آفتاب، دچار آفتاب سوختگی خفیف شده و بصورت همسانی برنزه می شود.
تیپ 4: این گروه دارای رنگ پوست قهوه ای بوده و رنگ موی سیاه یا قهوه ای و رنگ چشم معمولا قهوه ای دارند. در مواجهه با آفتاب، به ندرت دچار آفتاب سوختگی شده ولی به آسانی برنزه می شوند.
تیپ 5: رنگ پوست این گروه قهوه ای تیره بوده و رنگ چشم قهوه ای و ر نگ موی قهوه ای تیره یا سیاه دارند . در برخورد با نور آفتاب، بسیار به ندرت آفتاب سوخته شده، سریعاً تیره شده به راحتی برنزه می شود. (نژاد هندی)
تیپ 6: رنگ پوست این افراد قهوه ای خیلی تیره یا سیاه است. رنگ موی سیاه داشته و چشمانشان قهوه ای تیره می باشد. این گروه ، در برخورد با آفتاب هرگز دچار آفتاب سوختگی نمی شوند. (نژاد سیاهان آفریقایی)
ایرانی ها، عمدتاً دارای تیپ پوستی نوع 3 و 4 می باشند.

مزایای تقسیم بندی فیتزپاتریک:
بر اساس این تقسیم بندی، اگر بیماری در گروه یک باشد، متعاقب یک عمل جراحی زیبایی، جای زخم وی، کمترین میزان التهاب، اِسکار(اثر زخم) و گوشت اضافه را خواهد داشت. در مقابل، بیماری که در گروه شش قرار می گیرد، پس از عملی مشابه، بیشترین حد التهاب، اِسکار و گوشت اضافه را دارا خواهد بود.
با توجه به این معیار تقسیم بندی، بهتر است قبل از انجام هر گونه عملی بر روی پوست، تیپ پوستی مراجعه کننده تعیین شده و توضیحات لازم داده شود تا انتظار فرد مورد نظر از نظر باقی ماندن اثر و ردّ جراحی به واقعیت موجود نزدیک شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *کلیه حقوق سایت متعلق به دکتر رامین الماسی است.