انواع پوست و راهکارهای مراقبتی

1398-06-03 0
WhatsApp-Image-2019-09-04-at-19.50.06.jpeg

برای اینکه بدانید پوست شما برای هرچه بهتر و شاداب تر بودن به چه مراقبت هایی نیاز دارد، در ابتدا باید از نوع پوست خود آگاهی داشته باشید. بطورکلی 5 نوع پوست وجود دارد: معمولی (نرمال)، خشک، چرب، حساس و ترکیبی. این تقسیم بندی براساس میزان رطوبت، چربی و مقدار حساسیت پوست تعیین شده است. در زیر انواع پوست و نحوه مراقبت از آنها ذکرشده است:

پوست نرمال (معمولی):
دراین نوع پوست، منافذ پوستی به وضوح دیده نمی شوند. پوست، شفاف وشاداب به نظرمی رسد و فاقد هرنوع حساسیت شدید می باشد. پوست های معمولی بدلیل وجود تعادل میان میزان رطوبت و چربی، به مراقبت چندانی نیاز ندارند. کرمهای ضد آفتاب و مرطوب کننده های معمولی برای این پوست کفایت می کند.

پوست خشک:
همانطور که ازنام آن پیداست، دراین نوع پوست، میزان رطوبت کاهش یافته است.این نوع پوست مستعد پوسته پوسته شدن و ترک خوردن است. هم چنین می تواند به راحتی زخمی، ملتهب یا تحریک شود. دراین نوع پوست، رنگ پوست کدر و مات می شود، انعطاف پذیری چندانی وجود ندارد، چین و چروک ها بیشتر قابل مشاهده بوده و منافذ پوستی نمایان می شوند. مراقبت های مربوط به پوست خشک تا حدود زیادی مربوط به رفع عامل ایجاد کننده است. به عبارتی، ابتدائاً باید عامل بوجود آورنده پوست خشک را شناسایی کرد و سپس درمان مناسب مرتبط با آن را انجام داد.
عواملی مثل مواجهه زیاد با نورخورشید، سرما و باد، حمام کردن های طولانی و دوش گرفتنهای زیاد، آب رسانی محدود به پوست ناشی از بیماری های داخلی، بالا رفتن سن ،علل ژنتیکی، تغییرات هورمونی، مصرف برخی داروها و استفاده از برخی مواد آرایشی، صابون ها وتمیزکننده ها، همه وهمه می توانند باعث ایجاد پوستی خشک شوند.
مراقبت های مربوط به پوست خشک عبارتند از:
– کوتاه کردن زمان استحمام و دوش گرفتن
– پرهیزازاستفاده از صابون های دئودرانت
– استفاده ازدستگاه های رطوبت ساز خانگی
– جلوگیری از افزایش دمای خانه
– قرار گرفتن در محیط های خیلی گرم

پوست چرب:
دراین نوع پوست، منافذ باز پوستی به وضوح قابل روئیت هستند. این نوع پوست، به راحتی مستعد آکنه و جوشهای سرسفید و سرسیاه می باشد. این نوع پوست معمولا براق بوده و فردی که دارای پوست چرب است، از میانه روز احساس چرب بودن را روی پوست خود حس می کند .
افرادی که پوست چرب دارند، نیازچندانی به استفاده از مرطوب کننده ها ندارند. ولی برای کاهش ترشح چربی در سطح پوست بهتر است از شوینده های ملایم استفاده کرده و کرمهای ضد آفتاب فاقد چربی را استعمال کنند. پاک کننده های پوست چرب نیز، چربی اضافه را از پوست برداشته و آنرا شاداب تر می کنند. شستشوی پوست با آب سرد هم بدلیل کمک به بستن منافذ باز توصیه می شود.

پوست حساس:
این نوع پوست، نازک و لطیف بوده، واکنش پذیری بالایی نسبت به استفاده از مواد آرایشی و شرایط آب و هوایی (گرما وسرما) دارد. به راحتی ملتهب و قرمز شده و سریعاً دچار جوش، سوزش، خارش، کهیر یا تاول و اگزما می شود. چین و چروک زود رس نیز از دیگرخصوصیات این نوع پوست است.
افرادی که دارای پوست حساس می باشند جهت مراقبت از پوست نباید از مواد الکل دار و معطر استفاده کنند، در حمام بجای لیف کشیدن از پاک کننده های غیرصابونی ملایم و نرم استفاده و بطور مداوم از کرم های مرطوب کننده بهره ببرند .
هم چنین لوسیونهای پاک کننده صورت نیز برای این گروه پیشنهاد می شود.

پوست ترکیبی (مختلط):
این نوع پوست در مناطقی، خشک و نرمال بوده ودر مناطقی دیگر (پیشانی، بینی، اطراف دهان و چانه) چرب است. بنابراین نیازمند مراقبت های متفاوتی می باشد. به عبارتی برای مناطقی که چرب می باشند مانند پیشانی و بینی و چانه، محصولات ضد جوش مناسب بوده و برای گونه ها که خشک می باشند، از مرطوب کننده می توان بهره برد. درصورت وجود جوش های سرسیاه نیز ماسک های لایه بردار، گزینه مناسبی است.

چگونه نوع پوست را می توان تشخیص داد؟
با روشی ساده می توان تا حدود زیادی نوع پوست را تشخیص داد. کافی است در حوالی ظه، تکه کاغذی را روی گونه ها و پیشانی کشیده و سپس به آن نگاه کنید. میزان چربی روی کاغذ، نوع پوست شما را نشان می دهد. در صورتی که لکه های چرب کم وبیش زیادی روی آن دیدید، پوست شما چرب است.
اگرکاغذ روی پوست شما حالت اصطکاک ایجاد کرد و روی آن چربی واضحی دیده نشد، پوست شما خشک است. اگر کاغذی که روی پیشانی، چانه و بینی کشیدید، چرب و کاغذی که روی گونه ها کشیدید خشک بود، پوست شما ترکیبی (مختلط) است.
برای انجام این کار، از 4 ساعت قبل، صورت خود را با آب وصابون نشویید واز کرم ها و مواد آرایشی استفاده نکنید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *کلیه حقوق سایت متعلق به دکتر رامین الماسی است.