نور خورشید و اثرات آن بر پوست

1398-05-31 0
WhatsApp-Image-2019-09-04-at-19.51.16.jpeg

نور خورشید دارای طیف های مرئی، مادون قرمزو ماورابنفش می باشد. اشعه ماورابنفش (فرابنفش) که به اختصار (U.V (Ultra Violet نامیده می شود، خود نیز دارای اجزای گوناگونی با نامهای UVB , UV و UVC می باشد. طیف های UVA و UVB از جوّ کره زمین عبور کرده ومی توانند باعث تغییرات و اثرات متعددی روی بافت پوست شوند. این اثرات می تواند ازآفتاب سوختگی وبرنزه شدن گرفته تا ایجاد لکه های پوستی، پیری زودرس وسرطان های پوست متغیرباشد. در واقع به جزاثرنیروی جاذبه زمین که باعث افتادگی پوست می شود وبالا رفتن سن، مهمترین عامل پیری وآسیب پوست، نورآفتاب و بویژه اشعه فرابنفش آن می باشد.
شاید برای داشتن پوستی شاداب و فرار از دست اثرات مضرِّ اشعه های آفتاب، چاره ای به جز عدم مواجهه با آن نباشد اما چنین چیزی غیرممکن است. اضافه براین، نورآفتاب، عامل اصلی تولید ویتامین D دربدن بوده و در تقویت عملکرد دستگاه اسکلتی-استخوانی و سیستم ایمنی نقش مهمی دارد.

راهکار؟؟
برای در امان ماندن ازآسیب های زیان بارآفتاب، بهتراینست که درساعات گرم روز وساعاتی که شدت آفتاب دربیشترین حالت است (یعنی 10 صبح تا4 بعدازظهر) فقط درصورت ضرورت در مواجهه با آن قرار گرفت. تا حد امکان باید ازپوشش کافی ومناسب برای سد کردن پوست دربرابر آفتاب استفاده شود. ودر نهایت برای مناطقی ازبدن مثل صورت که غیرقابل پوشش هستند، ازکرمهای ضدآفتاب استفاده کرد. البته استفاده از کلاه های لبه دار که روی صورت سایه بیندازد نیز بسیار موثر است ولی متاسفانه استفاده ازآنها تقریبا درهمه جوامع از دهه های گذشته از رواج افتاده است.

ضدآفتاب ها:
ضدآفتابها یا با سد کردن پوست دربرابراشعه آفتاب و یا با جذب اشعه های مضرّ آن و یا ترکیبی ازهردو اثرخود را اعمال می کنند. تمامی ضد آفتاب ها دارای فاکتوری به نام فاکتور محافظت از نور خورشید می باشند که به اختصار به آن (SPF (Sun Protection Factor می گویند. این فاکتور یک عدد است و بیانگر مدت زمانی است که فرد می تواند بدون آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید قرارگیرد. به عنوان مثال فردی که ازضد آفتاب با 30 SPF استفاده می کند، 30 برابر بیشتراز زمانی که این ضدآفتاب روی پوستش نیست ، می تواند بدون ترس ازآفتاب سوختگی درمقابل نورخورشید باشد. بطور معمول پوست بدون ضد آفتاب، 20 دقیقه پس ازمواجهه مدام با نورخورشید دچارقرمزی وآفتاب سوختگی می شود ولی با استفاده از کرم ضدآفتاب SPF 30 این زمان به 20×30 یعنی 600 دقیقه افزایش خواهد یافت.
ضدآفتابهای با SPF 15 ،حدود 93% و با SPF 30، حدود 97% از اشعه UVB آفتاب را فیلتر می کنند.
نکته مهم در مورد ضدآفتابها، استفاده صحیح وبا پوشش کامل آنهاست . ضد آفتابها باید بطورمرتب وبه درستی استفاده شوند و به میزانی مورد استعمال قرار گیرند که یک لایه نازک برروی پوست تشکیل دهند تا بتوانند اثرمحافظتی خود را بطورکامل اعمال کنند.
روی پلکها ولب ها نباید ضد آفتاب زد ولی روی بینی و حتی گوش ها نیز باید استفاده شود.
قابل ذکراست که در روزهایی که هوا ابری است هم استفاده از ضد آفتاب ضرورت دارد چون ابرها قادر به جذب اشعه ماورابنفش خورشید نیستند.
نوع ضدآفتابی که هرفرد استفاده می کند تا حدود زیادی سلیقه ای است ولی همانطور که گفته شد، مهم تر از نوع ضدآفتاب و میزان SPF آن، استفاده درست و مرتب آن است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *کلیه حقوق سایت متعلق به دکتر رامین الماسی است.